*Интервюто е част от поредица разговори със създатели и автори на лични онлайн проекти, които се отличават в блогосферата и които следя с удоволствие. Мисля, че е крайно време за дискусия по редица теми – за качественото съдържание, критичното мислене, критериите, отговорността, онлайн посланията, личния почерк, автентичното присъствие и идентичността.
ЙОРДАН СТЕФАНОВ – НАУКА И КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ
Възраст: 28 години.
Професия или занимание: Последната половин година – докторант по научна специалност „Микробиология“.
Хоби: Самият блог е хоби, което отнема немалко време + кино, музика, игри
Блог от: март 2014 г.
Теми на блога: Насочеността е по-скоро научно-популярна. Споделяне на интересни научни изследвания, анализ на конкретни теми, опровержение на различни материали и авторски коментари, които не са задължително с научна насоченост.
Защо според теб масово критиката, дори конструктивна и аргументирана, се приема за хейт?
Хората приемат много трудно мнение, което е различно от тяхното. Съзнателно или несъзнателно те не търсят обективната истина, а мнението или аргументите, които подкрепят техните виждания или житейска философия. Когато някой се изправи срещу тях с факти, аргументи или мнение, което влиза в остър сблъсък с личните им виждания и това, в което вярват, те изпадат в когнитивен дисонанс.
Хората не знаят как да реагират в подобна стресова ситуация, в която някой пряко атакува това, в което са вярвали. И единственият начин, по който могат да реагират, е пълно отрицание. Много малко хора могат да променят напълно мнението си по даден проблем, ако разберат, че грешат.
Ситуацията става дори по-тежка ако се атакува някаква тема, която е дълбоко вкоренена в житейския им мироглед, или пък която е в основата на начина им на живот – религии, начин на хранене, здравословен живот и други. В тези случаи различното мнение се приема за хейт, а изказалият го автоматично се превръща в агресор. Би било много хубаво, ако хората поставят всичко под съмнение, но сляпата вяра е по-силна.
Защо е важно критичното мислене? Как се възпитава?
Критичното мислене е напълно задължително условие, за да се води добър и спокоен начин живот. Критичното мислене кара хората да поставят всичко под въпрос и да анализират всяка една ситуация, в която попадат. Критичният човек е труден обект за измама от страна на различни измамници и шарлатани, а това спестява много негативни емоции.
Критичното мислене трябва да бъде развивано в училище още в началните класове. Децата не трябва да бъдат принуждавани да зубрят информация, която ще забравят след кратък период от време. Те трябва да бъдат учени да разсъждават, да мислят, да поставят всичко под въпрос, да се съмняват и да търсят истината. Тяхното любопитство трябва да бъде пробуждано, а не убивано. С подобно умение разполагат много малко хора, а това обяснява, защо българите са податливи на всякакви измами и шарлатани.
Критично мислещите индивиди е по-вероятно да не са агресивни. Те са готови да приемат чуждата теза, ако е подплатена с аргументи и не се страхуват някой да атакува вижданията им, което обичайно би довело до проява на агресия.
Остави коментар
Споделете мнението си!Влезте в профила си, за да оставите коментар.