
Да, Северна Америка не е една от най-кулинарните територии. Пай, пълнена пуйка, хамбургер, хот-дог, барбекю, варена царевица, пържено пиле, май за това се сещам в момента. Но нещата не са съвсем такива каквито изглеждат. Многобройните колонизатори и преселници са оказали влияние на всеки регион и в крайна сметка се оказва, че североамериканската кухня е смесица от течения – европейски (Франция, Германия, Италия), азиатски (Корея, Япония, Китай, Индия), латиномерикански (Мексико, Бразилия, Куба, Аржентина), еврейски, африкански и др.
Това дава и отражение на съвременната американска фюжън кухня, която е пълна с препратки и заемки.


Тук държа да подчертая, че рецептата я имам от моята приятелка Стани, която скоро ми гостува със Зимбабвийското приключение. По нейните думи, в този „Бананов хляб“ няма какво да се обърка и винаги се получава добре. Оказа се вярно!
Продукти:
2 яйца
1 ч.л. сода бикарбонат
1 щипка сол
250 гр. брашно
250 гр. брашно
500 гр. намачкани зрели банани
115 гр. кафява захар (ако обичате сладкото, увеличете количеството на 150 гр.)
115 гр. масло
Разбивате маслото и захарта. Смесвате брашното, содата и солта в отделен съд. Разбивате яйцата и прибавяте към тях пюрето от банани. Добавяте сместа постепенно към маслото и захарта. Накрая на порции прибавяте и брашното.
Печете на 180 градуса загрята фурна около 60-65 минути. Ако печете в обикновен съд, а не форма за кекс, изпробвайте с клечка за зъби средата преди да извадите.
Можете да гарнирате със сладко, сладолед, ванилов сос или масло.
Получи се мек, сочен, пухкав и ароматен!

И кекса и на Америката не е лош
Марти, прекрасни снимки 🙂
А хляба е толкова апетитен, че трабва да се опита!
Поздрави!
Ха , интерсна публикация /както винаги/ btw 🙂 Скоро гледах предаване за този тип кухня и се оказа, че е пълна с изненади. Невероятни комбинации от вкусове и начини на приготвяне на храната. А с твоята рецепта ще се уверя лично 🙂 Поздрави
Изглежда екстра!Много го харесвам като вкус…направо тези дни ще си приготвя:)
Лили,Дани, Диди, благодаря, наистина рецептата е много сполучлива!
Лина, вярно е, че с малко пренебрежение се отнасяме към тази кухня, но се намират много интересни и новаторски комбинации там:-)
Този бананов хляб съм го планирала за рождения си ден. Моля, би ли ми казала какъв е вкусът – сладък ли е, като нашенския хляб ли е, като кекс?
Хриси, кекс си е, само че от банановата каша става в влажен и "тежък", а не сух и ронлив. И със страхотен аромат. Ако е за празник, можеш да го поднесеш с глазура от натурален шоколад или с гарнитура от свежо сирене-рикота, маскарпоне. Много вкусен и лесен:-)
Много благодаря! 🙂
Марийка, тази рецепта ме вдъхнови сериозни и сега цял ден готвя – banana bread се получи супер поне на вид, чакам си гостите и ще го тестваме. Но понеже точно ми бяха останали мащерка и розмарин и се появи и другата ти рецепта със сиренцата, та и нея спретнах. Въобще днеска ми е Lamartinia day:) Поздрави!
Браво, Божанка, без съмнение ти се е получил. После ще споделиш как е бил и с какво си го гарнирала:-)
А сиренцата ги остави поне 1 седмица да отлежат, за да попият ароматите 😉 Поздрави!
Направих го снощи! Само сложих и какао за шоколадов вкус, че исках да е по-сладичко. Обаче имам чувство, че прекалих със содата, леко се усеща и сега не знам гостите ми дали ще го харесат … Има ли начин да се оправи?
Хриси, при мен не се усещаше, но все пак е и въпрос на вкус и обоняние. В рецептата е 1 ч.л, аз сложих без връх. Това, което ми идва наум е да го залееш с разтопен шоколад, или да го гарнираш с ароматен сладолед, за да убие донякъде содата? Успех!
Беше много вкусно!
Не се усети сода, може би ми се е сторило, докато опитвах дали се е опекъл с клечката. :)))
Хриси, радвам се, поздрави!:-)